OTİZMİ YAŞAMAK

 

           Ben otizmi olan 9 yaşında bir bireyim. Beni farklı yapan şey otizmim, otizmim olmasaydı benim özelliklerim çok sıradan olurdu.

 

           Otizmim beni ben yapan özellik. Öğretmenlerim benim herşeyi yapabileceğimi düşünüyor. Öğretmenlerim bana inanıyor. İnanmak en önemli şey. Otizmim benim iyi oynamamı engellemiyor. Ben iyi oyun oynuyorum. Evde herkes bana sevgiyle bakıyor. Okulda öğretmenim beni çok seviyor. Ben oldukça şanslıyım. Ben okuma yazmayı kendim öğrendim. Ama yazdığımı göstermedim.

 

         Ben kendimi hazır hissedince gösterdim. Kendimi  hazır hissedeceğim insanlar lazımdı. Daha önce başka öğretmenler beni anlamadı. Aileme de yazdığımı göstermedim çünkü onlarında hazır olması gerekiyordu. Ailem benim yazdığımı bilmiyordu. Ama ailem evde beni  çok iyi anladı. Daha önce anaokulunda veya dışarda yaşadıklarımı ailemle paylaşmak istedim ama fırsatım olmadı. Buna rağmen ailem beni çok iyi anladı. Evde annem, babam beni olduğum gibi kabul ettiler. Otizm beni ayrı yapan şey.

 

        Anneler, babalar otizmi anlamalı ve kabullenmeli. Evde çocuklarıyla oyun oynamalı.

 

      Otizm aynı diğer durumlar gibi ele alınmalıdır. Sadece farklılıkları görmek işe yaramaz.  Otizm aynı zamanda bir ayrıcalıktır, farklı olmaktır. Kötü bir şey değildir.Otizm bir son değildir bir başlangıçtır. Otizm zorlukları olan ama aynı zamanda güzelllikleri olan bir durumdur. 

 

 

OTIZMLI OLMAK

 

     Ben otizmi olan bir bireyim. Otizm beni yalnız olarak görmenize neden olmasın. Otizm yalnızlık değil, yalnız bırakılma durumudur. Beni otizm değil, insanların yaklaşımı yalnız bırakıyor. Seneler boyunca benim yalnız kalmaktan hoşlandığım söylendi ama ben hoşlanmıyordum. Fakat bunu nasıl anlatacağımı ve etrafımla nasıl iletişim kuracağımı bilmiyordum. Aldığım eğitimlerde bana bunu hiç öğretmediler. Oysaki bana ilk öğretilmesi gerekenler bunlardı. Öğretilmesi gereken en önemli şeyler;  kendimi anlatabilmek, oyun oynayabilmek ve oyuna katılabilmekti. 

 

Ben otizmi olan 9 yaşında bir bireyim. Beni farklı yapan şey otizmim, otizmim olmasaydı benim özelliklerim çok sıradan olurdu. 

 

Otizm yalnızlık ya da kader değildir. Otizm farklılıktır.

 

Otizm yeniden değerlendirilmelidir. 

 

Otizm beni evde, okulda veya derslerde yalnız bırakmıyor. Otizm yeni olmayan ama gittikçe artan bir durum. Ben otizmden dolayı iletişim kuramıyorum. Ama etrafımdakileri anlamadığım anlamına gelmiyor. İnsanlar benimle ilgili yorum yaptığında onları anlıyorum.

 

Otizm benim hayatım boyunca olacak. Ben bununla mücadele ediyorum.

 

Ya siz etrafımdakiler ,ne zaman mücadele etmeye başlayacaksınız?

 

Evde, okulda, eğitimlerde hep mücadele ediyorum ve iyi davranmaya çalışıyorum. Uygun davranmam için uyarılıyorum. Eğer ben toplumda yaşamayacaksam bunları neden yapıyorum?

 

 

 

Önce sizler bizlere uygun davranın!

 

Yukarıdaki okuduklarınız merkezimize devam eden ve otizmi olan iki öğrencimizin kendi yazdıklarıdır. Bu yazıyı kendileri seanslarimizda yazdi ve internet sayfamızda yayınlamamızı istediler. Bu yazılari yazmak istemelerindeki amaç ; otizmi anlatmak, otizmi yaşayan arkadaşlarına yardımcı olmak ve otizmli çocukları olan ailelere bu durum hakkında bilgi vermektir.

 

Otizm gibi anlaşılması zor ve karmaşık bir dünyanın kapısını bize araladığı ve bu konuda bilgiler verdikleri için kendilerine çok teşekkür ederiz.